EAPM- zahraničí

Čerstvá zpráva: Situace psychosomatiky v Rakousku

Na počátku roku 2018 byla v Rakousku založena subdisciplína v psychosomatické medicíně. Byla nazvána „specializace v psychosomatické medicíně související se specializací“. Novou specializaci mohou získat praktičtí lékaři a lékařští specialisté všech klinických oborů. Tak je strukturovaná integrace psychosomatické medicíny ve všech lékařských oborech připravena a formálně dosažena. Tento vývoj doplňuje dobře zavedené „PSY-Curriculum“, které je součástí dalšího vzdělávání lékařů (CME) v Rakousku již více než 25 let.

Z toho vyplývá, že v Rakousku existují dva způsoby získání psychosomatické kompetence: účast na PSY-Curriculum úrovni jedna, a druhá, získání diplomu pro psychosociální medicínu a diplomu pro psychosomatickou medicínu; nebo novou specializací. Na rozdíl od rakouských PSY-učebních plánů pro psychosociální medicínu a psychosomatickou medicínu bude trénink pro tuto sub-specialitu probíhat především v nemocnici v příslušném oboru vlastní lékařské odbornosti. Po 18 měsících poskytování psychosomatické péče ve specializované jednotce absolvuje jako „absolvent s diplomem pro specializovanou psychosomatickou medicínu“. Oba přístupy k psychosomatické kompetenci jsou považovány za rovnocenné předpoklady pro vstup do třetí úrovně PSY-Curriculum. Tato úroveň nabízí školení pro psychoterapeutické lékařství a vyžaduje další tříletý trénink před absolvováním.

ze zpravodaje EAPM přinesl Ondra Masner


Nový zpravodaj EAPM v pdf zde

Předchozí zpravodaj EAPM v pdf zde


Novoroční přání prezidenta EAPM:

Vážení členové EAPM,
V tomto zpravodaji najdete další příklad výběru redakce Journal of Psychosomatic Research (JPR), který je oficiálním orgánem EAPM. Albert Leentjens, evropský redaktor JPR, předkládá shrnutí jednoho vybraného článku z posledního vydání časopisu. Toto bude poslední volba Editora napsaná Albertem. On a Jim Levenson ustupují jako redaktoři JPR. Děkujeme Albertovi a Jimovi za jejich významné příspěvky k rozvoji EAPM během tolika let. Novým redaktorem JPR bude Dr. Jess Fiedorowicz, PhD. Jess je docentem psychiatrie, interní medicíny a epidemiologie na Iowské univerzitě v USA. Vítáme Jessa jako nového redaktora JPR a jako kooptovaného člena Výkonné rady EAPM.
Americká akademie psychosomatické medicíny (APM) se rozhodla změnit své jméno na Akademii konzultační-liaison psychiatrie (Academy of Consultation-Liaison Psychiatry (ACLP). Hlasování členů APM našel rozsáhlou podporu této změny názvu. Členové APM se domnívali, že termín Psychosomatic Medicine se zdá být nepopulární v lékařské komunitě a nepodporuje akademické a klinické aktivity v této oblasti. To může mít historické důvody v USA a může se lišit od vývoje v Evropě.
Podíváme se zpět na konferenci EAPM v Barceloně. S více než 500 delegáty byla dosud největší konferencí EAPM. Konference byla velkým krokem vpřed pro rozvoj EAPM.

Těšíme se na příští rok konference EAPM v Veroně v Itálii, která se koná od 27. do 30. června 2018. Hlavní téma bude „Inovativní a integrované přístupy k podpoře duševního a fyzického zdraví“. Konference se však bude zabývat širokou škálou témat. Program bude zahrnovat vědecké zasedání pro ústní a posterové prezentace, stejně jako klinické kurzy a vědecké mistrovské kurzy. Na konferenci jsme získali známé stálé řečníky, například Arthur Barsky (Boston, USA), Catherine Classen (San Francisco, USA), Giovanni Fava (Bologna, IT), Peter Henningsen (Mnichov, GE), Molyn Leszcz (McCartney), Mario Maj (Neapol, IT), David Mc Daid (Londýn, Velká Británie), Marco Rigatelli (Modena, IT) a Graham Thornicroft (Londýn, Velká Británie). Registrace je otevřená a abstrakty pro sympozia, ústní prezentace a prezentace posterů je možné předložit do 31. ledna 2018. Navštivte prosím webové stránky konference www.eapmverona2018.com.

Pracujeme na nové webové stránce EAPM s citlivým webovým designem, který bude vydán v únoru 2018. Současně využíváme tuto šanci k restrukturalizaci některých aspektů správy a sdružení obecně. Cílem je posílit komunikaci mezi členy EAPM. V této souvislosti se zaměřujeme především na naše specializované zájmové skupiny (SIGs) a na naše pracovní skupiny (WG). Kromě toho vytvoříme snadnější přístup do „pouze oblasti uživatelů“ webových stránek a také k online verzi JPR. U těchto změn se chceme zeptat na váš názor. Prosím, pošlete své nápady nebo návrhy na adresu contact@eapm.eu.com s odkazem na „seznam přání“. Zkontrolujeme přání a návrhy a splníme alespoň tři z nich. Slibuji!

Zveme vás, abyste přispěli k dalšímu zpravodaji. Informační bulletin může být platformou pro členy a skupiny zvláštních zájmů (SID) ke sdílení informací v rámci EAPM. Pokud chcete sdílet informace s ostatními členy EAPM, obraťte se na našeho administrátora Isabel Winter.

Přejeme vám veselé Vánoce a šťastný nový rok 2018

Wolfgang Söllner (předseda EAPM)
Isabel Winter (administrátor EAPM)


Articles of the Psychosomatic Medicine Society from J. E. Purkyně Czech Medical Association, registered association Articles of SPM

Contacts to international structures Psychosomatics

Společnost psychosomatické medicíny ČLS se stala členem EAPM! Více následující odkazy:


Starší zprávy z EAPM:

Konference 23-24.3. 2017 informace zde: Programm SSCLP Kongress 23.-24. März 17

Vyšel zpravodaj EAPM (Newsletter_EAPM_December_2016). Bylo zvoleno nové předsednictvo EAPM. Má 10 členů a bylo zvoleno na 3 roky. K tomu byla zvolena dozorčí rada, která má 2 členy. Dále je zde informace o tom, že v roce 2016 se v rámci EAPM vznikly dvě nové pracovní skupiny (Working groups):

  • Pracovní skupina pro směrnice a certifikace vzdělávání/školení (předsedové skupiny: Hans-Christian Deter, Carsten Leue, Marta Novak, Gerhard Schüssler), a
  • Pracovní skupina pro výzkum psychosomatické medicíny a Consultation-Liasion psychiatrie v Evropě (předsedové: Silvia Ferrari, Albert Leentjens, Bernd Löwe)

Dále byly založeny dvě nové zájmové skupiny se specifickým zaměřením (Special Interest Groups):

  • skupina pro „výzkum zdravotního příznaku“ (předsedové: Chris Burton and Marianne Rosendahl)
  • skupina pro „chronickou bolest“ (předsedkyně: Antonella Chiaramella).

Již existující pracovní skupiny či zájmové skupiny EAPM najdete na stránkách společnosti: odkaz: http://www.eapm.eu.com/working-groups.html, či: http://www.eapm.eu.com/special-interest-groups.html.

Dále se informuje o tom, že se společnost EAPM rozšířila v uplynulém roce o 3 nové individuální členy a o dvě společnosti, mimo jiné i o tu naší. Ta druhá nová společnost je sekce holandských nemocničních psychiatrů, která patří pod holandskou psychiatrickou společnost.

Zájemci v „newsletteru“ najdou ještě zajímavou zprávu o tom, že v Dánsku vydala společnost praktických lékařů nové guideliny s názvem „functional disorders“. Jedná se o edukaci, či o směrnice pro VPL, jak pracovat v ordinaci s pacienty, kteří mají funkční poruchu kteréhokoliv orgánu. Připomíná to naši nedávnou spolupráci s kolegy VPL na doporučeném postupu pro psychosomatické potíže/MUS (medicíny k nevysvětlené příznaky).
OM

Barcelona 2017

Dear EAPM members and interested parties,

we are delighted to announce the 5th conference of the European Association of Psychosomatic Medicine (EAPM) in Barcelona, Spain, 28th June-1st July 2017. The theme of the Conference will be „Bridging the Split between Soma and Psyche“.

EAPM 2017 WEBSITE SUBMIT YOUR ABSTRACT! YOU CAN REGISTER NOW!
Abstract submission deadline: January 15th, 2017 Register to the EAPM 2017

Please take a moment to check out the Barcelona website and get an impression of the wonderful location we have chosen for our conference.

As always EAPM members and APM members profit from a reduced fee to the conference! If you already know that you will attend the conference, please make sure you register as soon as possible. This guarantees smooth planning!

Please spread the information to your colleagues and professional networks.

We are looking forward to welcoming you to Barcelona.

Kind regards, Jordi Blanch Conference Organizer EAPM 2017 Wolfgang Söllner President of the EAPM

 

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..