
Psychiatr, psychoterapeut/rodinný terapeut
Lektor v kurzu Základní psychosomatické péče organizovaný SPM ČLS J.E.P. a IPVZ Praha
Odborný asistent na Ústavu sociálního lékařství, Lékařské fakulty v Hradci Králové, Univerzity Karlovy v Praze. Externí lektor katedry psychologie Fakulty sociálního lékařství, Masarykovy Univerzity v Brně.
Klinická praxe v psychiatrické ambulanci v Rychnově nad Kněžnou, kde spolupracuje s psychologickou ambulancí, pobočkou o.s. Péče o duševní zdraví a působí zde též jako externí konzultant – psychiatr pro oblastní nemocnici.
Absolvent výcviku v rodinné terapii psychosomatických poruch vedeným týmem Střediska komplexní terapie v Liberci (1997-2000). Atestace I. a II. stupně z všeobecné psychiatrie, funkční specializace v systematické psychoterapii ve zdravotnictví, certifikát rodinného/systemického terapeuta udělený Společností pro rodinnou a systemickou terapii (SOFT).
V letech 2003-2008 absolvoval několik kratších zahraničních stáží a vzdělávacích programů (Kanada, Irsko, Finsko, Velká Británie). V letech 2004-2010 působil jako národní delegát zastupující Společnost pro rodinnou a systemickou terapii (SOFT) v Evropské asociaci rodinné terapie (EFTA) a zároveň jako aktivní člen výboru komory národních organizací Evropské asociace rodinné terapie (EFTA-NFTO).
Člen redakčních rad recenzovaných časopisů Psychosom a Psychoterapie. Člen international advisory board časopisu Contemporary Family Therapy. Jako lektor spolupracoval s instituty rodinné terapie (Centrum komplexní terapie a Institut rodinné terapie a psychosomatické medicíny v Liberci; Institut Virginie Satirové) a s Institutem postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví (IPVZ Praha).
Pravidelná publikační a přednášková činnost zaměřená na problematiku psychosomatické medicíny, duševní zdraví a nemoc, rodinnou terapii a psychoterapii ve zdravotnictví, systemické a narativní přístupy.
Ohlédnutí za obdobím 2018-2022
- Spoluautorství koncepce oboru Psychosomatická medicína publikováno mimo jiné v časopise Psychosom: CHVÁLA, Vladislav., STACKEOVÁ, Daniela., ŠIMEK, Jiří, SKORUNKA, David. Návrh koncepce oboru 909 Psychosomatická medicína. Psychosom, 2021, 19 (1), pp. 38-56. ISSN 2336–7741 (Print) /ISSN1214-6102 (Online).
- Aktivní
účast v PR kampani o psychosomatické medicíně v ČR ve spolupráci
s agenturou Taktiq
- Vystoupení v diskusním pořadu na Frekvenci 1
- Vystoupení v diskusním pořadu na ČRozhlas v Hradci Králové
- Podíl
na přípravě postgraduálního vzdělávání v nástavbovém oboru Psychosomatická
medicína
- Lektorský podíl na před-atestačním vzdělávání Základní psychosomatické péče
- Autorství kapitoly v kolektivní reprezentativní publikaci STACKEOVÁ, Daniela (ed.) Psychosomatická medicína 2020: nástroje psychosomatické medicíny. 1. vydání. Praha: Palestra a SPM ČLS JEP, 2020. ISBN 978-80-87723-60-9 (tisk), ISBN 978-80-87723-61-6 (pdf).
- Podíl na diskusi o systému vykazování psychosomatické péče a přípravě jednání s dalšími stranami (MZČR, pojišťovny ČR, etc.)
- Podíl na organizace 19. konference psychosomatické medicíny v Liberci v červnu 2022
- Udržování kontaktů s Evropskou asociací psychosomatické medicíny (EAPM) a informování o dění v této organizaci jíž je SPM členem, včetně chystané konference EAPM ve Vídni v červnu 2022
- Vzdělávací
aktivity pro kolegy
- Kurz o komplexní problematice traumatu pro psychoterapeuty, klinické psychology, sociální pracovníky a další odborníky, organizováno Podané ruce o.p.s. Brno (květen 2021, září 2021)
- Krajský vzdělávací seminář o psychosomatické medicíny pro pediatry, organizováno Odbornou společností praktických dětských lékařů ČLS J.E.P. (březen 2022)
- Prosazení
a příprava nových povinných předmětů v pregraduálním studiu na Lékařské
fakulty Uk v Hradci Králové
- Základy psychosomatické medicíny a komunikace s pacientem
- Lékařská etika
Cíle v případě znovuzvolení do výboru Společnosti psychosomatické medicíny ČLS J.E.P.
- Důraz na prosazování vyváženého bio-psycho-sociálního směřování odborné společnosti SPM ČLS J.E.P. s respektem k různým možnostem klinické praxe a s podporou interdisciplinární spolupráce.
- Orientace v zahraničním dění v psychosomatické medicíně, podpora rozvoje mezinárodních kontaktů, ideálně ve spolupráci s dalšími členy výboru SPM ČLS J.E.P.
- Pokračující podpora rozvoje psychosomatické medicíny v pregraduálním a postgraduálním vzdělávání lékařů, s důrazem na integraci psychoterapie a rodinné terapie do medicíny.