Červnová vědecká schůze SPM otevírala témata biopsychosociálního přístupu v gynekologii a porodnictví. Po úvodním slově MUDr. Ročňové o aktuálním dění ve společnosti jsme se zaujetím vyslechli tři přednášky na dané téma. Krátký obsah přednášek naleznete v závěru tohoto textu.
Úvodní přednáška patřila gynekoložce MUDr. Ivě Staňové z Městské nemocnice v Ostravě. V přednášce MUDr. Staňová poutavým způsobem přibližovala rodinný koncept a multioborový přístup týmu porodnice a na příkladech přibližovala řadu témat spojených s potřebami žen i ostatních rodinných příslušníků během porodu. Mezi množstvím témat zmiňovala např. koncept laskavého císařského řezu či zkušenosti s psychickou odolností žen po porodu a se zapojením porodnice do programu NUDZ s názvem Perinatal. Přednášku následovala bohatá diskuse, otevírající zejména možnosti a přínosy zapojení porodních asistentek a dul či vytváření porodních domů.
V následujícím sdělení psychiatra a psychoterapeutka MUDr. Daniela Šroubková z Psychosomatického centra Praha otevřela téma mapování situace perinatální péče u nás a srovnávání doporučených postupů WHO s běžnou praxí českých porodnic. Přiblížila nám též funkci oxytocinu a jeho roli při tvoření základní vztahové vazby.
V závěrečné přednášce nám fyzioterapeutka Bc. et Bc. Michaela Jeřábková z CKP Dobřichovice rozšířila obzory v oblasti možností fyzioterapie pánevního dna – přednáška s řadou kazuistik poukazovala na přínosy práce fyzioterapeuta v oblasti pánevního dna i nástrahy spojené s citlivostí a intimitou problémů v dané oblasti.
Děkujeme všem přednášejícím za podnětné přednášky i auditoriu za otevřený prostor pro diskusi a těšíme se na shledání na další vědecké schůzi na podzim 2025 či následně na konferenci SPM v červnu 2026.
Výbor SPM
Bezpečně v porodnictví a přitom v náručí rodiny – psychosociální kontext moderního porodnictví
MUDr. Iva Staňová
Těhotenství formuje a specificky připravuje tělo na porod. V průběhu těhotenství se vytváří určité napětí svalů a takto fyzicky vybavena vstupuje žena do fáze porodu dítěte. Jedná se o nevědomý děj, do něhož promlouvají emoce, prožívání, zážitky i traumata a stejně tak sociální interakce. Porod je jedinečným zážitkem, při kterém hraje podstatnou roli bio-psycho-sociální kontext. Prožitek, který si žena odnáší, formuje její vnímání do dalších etap života.
Cílem moderního porodnictví je vytvořit podpůrnou síť v bezpečném prostředí porodnice, a prostřednictvím té pak můžeme ženě usnadnit pochopení vlastního těla, prožitků a vazeb. Porodnice ženě může nabídnout rodinné prostředí, kde může přijít s partnerem/doprovodem, trávit společný čas při porodu, dokonce i při porodu císařským řezem, i na oddělení na rodinném pokoji. Můžeme ji nabídnout, nebo si může sama dle svých preferencí vyhledat, fyzioterapeuta, psychologa/psychoterapeuta, soukromou (komunitní) porodní asistentku, dulu. Nejen žena sama,ale celý systém porodnictví může čerpat z dialogického přístupu víceoborové spolupráce.
Naplňuje praxe perinatální péče v ČR teoreticky uznávaný biopsychosociální model péče o matku a dítě?
MUDr. Daniela Šroubková
Přednáška se věnuje mapování situace v perinatální péče zejména ve zdravotnických zařízeních, zmiňuje i organizace věnující se těhotným a rodičkám mimo zdravotnictví. Seznamuje s konceptem WHO o doporučených postupech v perinatální péči a porovnává se závěry průzkumu péče v českých porodnicích.
Seznamuje dále s klíčovým významem psychické a sociální podpory těhotných a rodiček v procesu porodu a dokumentuje jej na datech spojených funkcí oxytocinu jako základního hormonu odpovědného za proces porodu a zároveň hlavního neuromodulátoru tvorbu vztahové vazby.
Změny napětí v oblasti pánve z pohledu fyzioterapeutky
Bc. et Bc. Michaela Jeřábková
Prezentace byla zaměřena na fyzioterapeutické možnosti specifické péče o ženu s obtížemi v oblasti pánve. Specializovaná fyzioterapeutka má možnost pracovat se svaly pánevního dna cíleně nebo v komplexnějším pojetí. Důležité je vnímat kontext životního stylu pacientky a její celkové prožívání. Práce fyzioterapeutky nezůstává jen u péče o tělo, ale je důležité nezapomínat na propojení s psychikou, speciálně v oblasti pánve (traumatický porod, operace..).






