Výbor SPM pracoval v tomto složení:
- somatičtí lékaři MUDr. Michaela Ročňová, MUDr. Barbora Branna
- psychiatři MUDr. David Skorunka, MUDr. Michal Kryl
- psychologové PhDr. Ludmila Trapková- Chválová, doc. PhDr.Daniela Stackeová, Ph.D.
- fyzioterapeuti Mgr.et Mg. Jana Týkalová, Mgr. Aneta Paurová
Jako stálí hosté ve výboru pracovali MUDr. Alena Večeřová (výuka) a MUDr. Pavel Čech(PS kódy).
Za čtyři roky velmi intenzivní práce se povedlo:
- obhájit existenci SPM v ČLS a psychosomatické medicíny jako nástavbové atestace ve vyhlášce MZ ČR.
- vypracovat kódy lékařských výkonů oboru a zahájit vyjednávání s VZP o jejich zařazení do Seznamu zdravotních výkonů. V tuto chvíli již druhým rokem jednáme s ministerstvem zdravotnictví a VZP o prosazení připravených kódů. Z připravovaných sedmi kódů, které by pokryly celé spektrum lékařské práce s psychosomatickými pacienty ve zdravotnictví, je pojišťovna opakovaně ochotna jednat jen o jednom, který řeší jen dílčí část práce a systémově neřeší úhrady práce lékařů. Přes složitost těchto jednání se zástupci výboru (MUDr. Chvála, MUDr. Čech, MUDr. Branna, MUDr. Ročňová) snaží prosadit byť jen částečné řešení s příslibem dalších posunů a diskuzí v příštím roce.
- vypracovat koncepci oboru.
- vytvořit nový web SPM.
- odblokovat proces akreditací (blokovaný vedením ČLK), nyní se psychosomatická pracoviště opět mohou akreditovat.
- kontinuálně pracovat na úpravách a zprůchodnění vzdělávání a přípravě lékařů k atestaci.
- připravit jednotnou koncepci podmínek stáží, jejich financování a obsah výuky mentorů na akreditovaných pracovištích.
- zmapovat výuku psychosomatiky na vysokých školách v ČR a dále pokračovat v dlouhodobé snaze o širší integraci konceptů psychosomatické medicíny do pregraduálního vzdělávání zdravotníků.
- připravit seznam výzkumných témat z oblasti psychosomatiky (zveřejněný na webu SPM).
- vydat kolektivní monografii s názvem Psychosomatická medicína 2020: nástroje psychosomatické medicíny.
- finančně podpořit překlad knihy J. G. Rüegga Mozek, duše a tělo.
- zrealizovat PR kampaň s cílem informovat širokou veřejnost o možnostech a obsahu psychosomatické medicíny. Cílem bylo také získání podpory veřejnosti pro prosazení úhrady psychosomatické péče z veřejného pojištění (část financí na kampaň darovali sami členové výboru). Většina z nás se osobně účastnila rozhovorů v televizi, rozhlase, časopisech i novinách bez nároku na honorář.
- uskutečnit pět vědeckých schůzí se zajímavými odbornými obsahy a oceněními významných osobností psychosomatiky.
- realizovat dvě přípravy konferencí, z nichž jedna se v důsledku pandemické situace v ČR nekonala a druhá se uskuteční v červnu 2022
- realizovat vyžádané přednášky (účast většiny členů výboru) o psychosomatické medicíně na krajských seminářích pro pediatry organizovaných Odbornou společností praktických dětských lékařů ČLS JEP.
Práce členů výboru je časově náročná, nejedná se jen o účast na schůzích výboru jednou měsíčně, ale o kontinuální online komunikaci a řadu dalších činností. Může ji dělat jen ten, kdo je přesvědčen o jejím smyslu a má motivaci věnovat svůj čas a energii rozvoji psychosomatiky. Odměnou pro nás, stávající členy výboru, je to, že při ohlédnutí zpět vidíme, že za námi skutečně zůstal velký „kus práce“, a odměnou o to významnější bude, pokud na naši práci nově zvolený výbor naváže a bude v ní efektivně pokračovat.
Co dále?
- Popsané oblasti činnosti a působení SPM jsou dlouhodobým procesem.
Témata, která zůstávají k řešení a s nimiž jsou spojeny úkoly pro nový výbor SPM:
- Vztah psychosomatické medicíny a psychiatrie
(Psychiatrie prožívá čas reformy s významnou finanční podporou, jsou budována Centra duševního zdraví s cílem naplnění ideálu bio-psycho-sociálně vyladěného týmu. Zde by mohli být léčeni i psychosomatičtí pacienti, zatím je však primárním úkolem léčba psychotických poruch. S tím souvisí i otázka, zda psychosomatický pacient patří do ordinace psychiatra.)
- Vztah psychosomatiky a psychoterapie
(Jaký je mezi nimi rozdíl a jaký je význam psychoterapie pro psychosomatického lékaře? Ukazuje se, že je dobré odlišovat psychosomatickou a klasickou psychoterapii. Zavedli jsme nový pojem psychosomatická medicína a její součástí je i psychosomatická psychoterapie. Aplikovat psychoterapii u pacienta dostatečně motivovaného je sice časově náročné, ale možné. Získat pro ni psychosomatického pacienta bez náhledu je skoro nemožné. Psychoterapeutická metoda a teorie je zaměřena na reflexi vztahu a procesu, proto je velmi užitečné, aby lékaři pěstovali dobré vztahy s psychology a psychoterapeuty nejen uvnitř SPM. Mohou nám lékařům být k dispozici jako reflektující část terapeutického procesu.)
- Vztah psychosomatické medicíny k technikám celostní a komplementární medicíny.
(Víme, že řada s psychosomatikou sympatizujících lékařů disponuje nástroji alternativní, celostní a komplementární medicíny. Má-li však být psychosomatická medicína akceptovaná většinovou biomedicínou, nemohou její principy stát na např. homeopatii nebo akupunktuře či jiných alternativních metodách, zatím v medicíně neakceptovaných, jakkoliv účinných. Musí se opírat o poznatky bio-psycho-sociálního modelu zdraví a nemoci, vycházet z vědeckých poznatků, pracovat s výzkumem.)
Co bychom rádi zdůraznili závěrem?
- Je třeba stále zvažovat celou šíři specifik psychosomatického přístupu v rámci různorodosti jednotlivých medicínských oborů (a zdravotnických profesí obecně). Ta je prakticky dána také možnostmi jednotlivých pracovišť, mírou jejich psychosomatického vzdělání a personálním obsazením. Ideálem je týmová a komplexní léčba, ta však není vždy možná, je proto významné hledat a definovat formy léčby psychosomatických pacientů za různých podmínek a okolností.
- Je třeba stále klást důraz na spolupráci s fyzioterapeuty, psychology a psychoterapeuty, případně i s pracovníky dalších zdravotnických profesí v rámci udržování a podpory křehké rovnováhy v rámci psychosomatické léčby.
- Je třeba jasně definovat metody a kompetence, to je v oblasti psychosomatické medicíny v určitých ohledech složitější než v některých jiných medicínských oborech. Je to však nezbytné pro praxi i pro vydobytí pevné pozice mezi ostatními medicínskými obory a oslabení pochybností o psychosomatice jako rovnocenném oboru potřebném pro praxi českého zdravotnictví.
Pro potřeby výboru sepsala MUDr. Barbora Branna, MUDr. Vladislav Chvála